16.5.2019 - 10:49

Uutel mootoritel on määrdeainetele kõrged ootused

Väiksemad ja võimsamad mootorid pakuvad madalamat kütusekulu ning vähem heitmeid. See on üsna keerukas kombinatsioon. Kuid see on väljakutse, millega Neste III grupi baasõlid väga hästi toime tulevad.

III grupi baasõlid suudavad vastata nüüdisaegsete määrete kõige karmimatele nõudmistele. Need töötavad ühtlaselt laias temperatuuriulatuses ja neil baseeruvad määrded peavad vastu moodsates mootorites leiduvatele pingetele, pakkudes samaaegselt suurepärast kaitset korrosiooni ja kulumise vastu.

„Me pakume äärmiselt kõrge kvaliteedi ja puhtusastmega III grupi baasõli,“ ütleb tehniliste teenuste juhataja Chris Castanien, kes on vastutav tehnilise toe eest, mida Neste oma baasõli Ameerika klientidele pakub. „Meie kliendid saavad alati kindlad olla sama spetsifikatsiooniga õlile, olenemata sellest, millisest meie rafineerimistehasest see tuleb.“

Neste teeb tihedat koostööd mitmete lisanditootjatega ning selle koostöö tulemuseks on määrded, mis vastavad rangeimatele API ja ACEA standarditele ülemaailmselt.

„Me testime ja arendame koostisi koos oma lisandeid tootvate partneritega, et meie kliendid saaksid toota ja tarnida oma klientidele määrdeid, mis vastaksid uusimatele spetsifikatsioonidele, nagu PC-11 ja GF-6. Selles mängib keskset rolli kõrge kvaliteediga III grupi baasõli,“ ütleb Castanien.

Uued PC-11 ja GF-6 spetsifikatsioonid esitavad määretele kütusekulu ja heitmete vähendamise osas täiesti uue hulga nõudeid.

„GF-6 spetsifikatsiooniga vastavuses olemine nõuab näiteks märgatavalt rohkem testimisi kui varem, kuna hõlmab kuut uute testi.“

Sellised uued määrete spetsifikatsioonid on vajalikud tänapäeva väga kiires tempos arenevate mootorite tõttu. Tootjad püüavad väiksematest, madalama kütusekuluga mootoritest välja pigistada üha enam hobujõude maailmas, kus heitmete piirmäärad muutuvad aina rangemaks ja rangemaks. Ka õlivahetuse intervallid on viimase paari aastakümne jooksul muutunud varasemast pikemaks.

„Kõrge jõudlusega määrded on hädavajalikud nüüdisaegsete mootorite, näiteks otsesissepritse puhul ning peavad suutma pakkuda vaieldamatut jõudlust suurematel tööpingetel ja kõrgematel temperatuuridel,“ jätkab Castanien. „Uue tehnoloogia mootorid loovad mootoriõlidele, võrreldes vanemate mootoritega, palju raskemad tingimused. Neile tingimustele vastamiseks peab määre olema koostatud stabiilse III grupi baasõliga ja võimaldama töötamist laias temperatuurivahemikus.“

Määrete arendamise töö ei saa lubada eelnevate saavutuste najal puhkamist: fookus peab alati olema uute proovikivide ületamisel. Koostöös juhtivate lisanditootjatega on Neste äärmiselt pühendunud uute III grupi baasõlidel põhinevate tehnoloogiate ja lahenduste arendamisele, loomaks uusi koostisi, mis vastavad määrete ja autotööstuse tootjate ootustele – nii täna kui ka tulevikus.